Aasta kooli konkurss

Aasta kool on Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt välja kuulutatud aasta õpetaja konkursi "Eestimaa õpib ja tänab" osa, et väärtustada lisaks üksikisikutele ka koole tervikuna.

Aasta kooli on valitud juba neljandat korda. Konkursi eesmärk on tunnustada koole, kus õppimine on inspireeriv ja innovaatiline ning koolisuhted on hoolivad.

Projekt annab võimaluse tuua esile Eesti koolide positiivseid omadusi – õppimist toetavat õpikeskkonda, suurepäraseid õpetajaid, aktiivseid õpilasi, avatud ja sooja suhtluskeskkonda ning kõike muud, mida koolipere ise oluliseks peab.

Lisainfo

Kadri Ratas
Koolituskeskuse projektijuht
Tel 5347 7248 
kadri.ratas@harno.ee

Aasta kool 2021 on Uulu Põhikool

Kümne finaali jõudnud kooli seast sai kõige soojema poolehoiu 202 õpilasega Uulu Põhikool Pärnumaalt. Aasta kool selgus žürii ja rahvahääletuse punktide liitmisel. Uulu koolile järgnesid punktide arvestuses Tartu Tamme Gümnaasium ja Parksepa Keskkool.

"Uulu Põhikool on imeline näide väitele, et Eestis saab igas külakoolis maailma parimat haridust," sõnas haridus- ja teadusminister Liina Kersna. "Teie tugevus on see, et olete suutnud kaasaegse õpikäsituse panna kaasaegsesse vormi. Olete ühtehoidev ja üksteist väärtustav koolipere, kus igaüks on tegija, kus usutakse igasse inimesse," tunnustas minister kooli tiitlit üle andes.

Uulu Põhikoolis on täna 202 õpilast ja 32 töötajat. Koolijuhi Egle Rumbergi sõnul võttis koolipere aasta kooli tiitli uudise vastu rõõmuhõisete ja pisarate saatel. "Väikse maakoolina me suurde võiduvõimalusse ei uskunud ja seda suurem oli tiitlist teadasaamise rõõm," jagas esmaseid muljeid värske aasta kooli juht. "Oleme kaasaegse õpikäsituse ja -keskkonnaga tervist ning keskkonda väärtustav kogukonnakool – tunnustus on tervele kogukonnale. Meil on ühtehoidev koolipere, tegutseme ühiste eesmärkide nimel ja hoolime kõikidest," rääkis Rumberg.

Tänavu kandideeris aasta kooli tiitlile 24 kooli, žürii otsusega jõudsid neist finaali kümme: Jõhvi Gümnaasium, Uulu Põhikool, Rakvere Ametikool, Jõhvi Vene Põhikool, Parksepa Keskkool, Tallinna Juudi Kool, Tartu Tamme Gümnaasium, Kohtla-Järve Gümnaasium, Türi Ühisgümnaasium ning Ruila Põhikool.

Aasta kool 2021 tiitli saaja selgus žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemusena. Hääle andis rahvahääletusel 11 062 inimest ja Uulu Põhikool sai ligi 500 häält enam kui teiseks tulnud Tartu Tamme Gümnaasium. Rahva ja žürii arvamus oli sel aastal üksmeelne – võitjakool kogus nii hindajatelt kui ka hääletajatel kõrgeimad punktid.

2021. aastal kuulusid žüriisse Anette Viin Eesti Õpilasesinduste Liidust, Annike Soodla Haridus- ja Teadusministeeriumist, Triin Saar Haridus- ja Noorteametist, Laura Kõrvits ERR noortesaatest "Nova"  ning laulja ja muusikapedagoog Hanna-Liina Võsa.

Aasta kool on osa Haridus- ja Teadusministeeriumi korraldatava aasta õpetaja konkursist, mille eesmärk on esile tõsta haridustöötajaid ja hariduse toetajaid. Konkursis toetab Euroopa Sotsiaalfond.

Osalemiseks tuleb saata lühivideo, pildigalerii ja kaaskiri 26. septembriks meiliaadressile: aastakool@harno.ee.

1. Video

Sisulised tingimused:

  • Videos peab olema õpilaste kõrval roll ka vähemalt ühel õpetajal (kes võib olla ka nt reporter, saatejuht, esitleja).
  • Video sisust tuleb selgelt välja inspireeriv, innovaatiline, ühtehoidvust ja hoolivust väljendav õpikeskkond. Iga kool esitab ühe video. Kui koolis on tehtud mitu videot, tuleb esmalt korraldada koolisisene konkurss.

Tehnilised tingimused:

  • Video peab olema filmitud horisontaalis ja Full HD-s (täpsemad tehnilised tingimused leiad statuudist).
  • Video tuleb edastada veebilingina ja fail peab olema pilvest allalaetav (Google Drive, Dropbox, Vimeo, YouTube vm).
  • Video pikkuseks on maksimaalselt kaks minutit.

2. Pildigalerii

  • Esitatud pildigalerii sisaldab 5-10 pilti, mis illustreerivad inspireerivat ja innovaatilist õppimist ning üksteisest hoolivaid suhteid.
  • Pildid on esitatud JPEG või PNG formaadis. Pildid tuleb edastada veebilingina ja failid peavad olema pilvest allalaetavad (GoogleDrive, Dropbox vm).

3. Kaaskiri

  • Kaaskiri sisaldab lühikest iseloomustavat kirjeldust kooli kohta, näiteks kuni viis lauset, kooli nime ja infot esindaja kontaktandmete kohta.
  • Kaaskiri tuleb edastada veebilingina ja fail peab olema pilvest allalaetav (GoogleDrive, Dropbox vm).

Aasta kool 2021 võitja

Aasta kool 2021 selgub žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemusena. Võitjakool avalikustatakse 5. novembril ETV otsesaates „Terevisioon“. 

Aasta kooli võitja selgub žürii hinnete ja rahvahääletuse tulemusena. Võitja avalikustatakse ETV saate „Terevisioon“ otse eetris. 

"Aasta kool 2018" võitis ülekaalukalt Tallinna 32. keskkool.

Võitja paistis silma oma õpilaskeskse lähenemise ja aktiivsete õpetajatega. Teisele kohale tuli Tallinna reaalkool  ja kolmandale Põlva gümnaasium. Kokku osales «Aasta Kool 2018» konkursil 68 kooli, finaali ehk kümne sekka jõudsid lisaks esikolmikule veel  Tallinnast Gustav Adolfi gümnaasium, Rahumäe põhikool ja Südalinna kool, Tartust Maarja kool ja Kristjan Jaak Petersoni gümnaasium, Tartumaalt Unipiha algkool ja Võrumaalt Parksepa keskkool.

"Aasta kool 2019” tiitli võitis Viljandi Gümnaasium.

"Aasta kool 2019” žürii valis 54 kooli seast välja 10 finalisti, kelle seast parima selgitas välja rahvas. Rahvahääletusel osalesid koolid viiest maakonnast: Kiili Gümnaasium, Neeme Kool, Võru Gümnaasium, Järveküla Kool, Elva Gümnaasium, Viljandi Gümnaasium, Tallinna Kunstigümnaasium, Põlva Gümnaasium, Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium ja Tallinna Järveotsa Gümnaasium.

"Aasta kool 2020" tiitli pälvis Võru Gümnaasium.

Võitja kogus žürii ja rahvahääletuse tulemusena kõige enam punkte. Napilt järgnes Viimsi Gümnaasium ja punktiarvestuses tuli kolmandaks Tartu Forseliuse Kool. Võru Gümnaasium on suutnud end hoolimata lühikesest tegutsemisajast tõestada suurepärase hariduskeskusena, kus nii õpilased kui õpetajad tunnevad end hästi. Aasta kooli konkursile kandideeris kokku 31 kooli, neist 5 kutsehariduskoolid. Kõigi osalejate hulgast valis žürii 10 finalisti: Vääna Mõisakool, Haapsalu Kutsehariduskeskus, Püünsi Kool, Tartu Forseliuse Kool, Võru Gümnaasium, Jõhvi Gümnaasium, TERA Peedu Kool, Viimsi Gümnaasium, Rakvere Ametikool ja Tartu Kristjan Jaak Petersoni Gümnaasium.

"Aasta kool 2021" tiitli võitis Uulu Põhikool

Rahva ja žürii arvamus oli sel aastal üksmeelne -  võitjakool kogus nii hindajatelt kui ka hääletajatel kõrgeimad punktid. Uulu Põhikoolile järgnesid punktide arvestuses Tartu Tamme Gümnaasium ja Parksepa Keskkool. Aasta kooli 2021 tiitlile kandideeris 24 kooli, žürii otsusega jõudsid neist finaali kümme: Jõhvi Gümnaasium, Uulu Põhikool, Rakvere Ametikool, Jõhvi Vene Põhikool, Parksepa Keskkool, Tallinna Juudi Kool, Tartu Tamme Gümnaasium, Kohtla-Järve Gümnaasium, Türi Ühisgümnaasium ning Ruila Põhikool.

Projekti eestvedajad on Haridus- ja Noorteamet ning Haridus- ja Teadusministeerium koostöös ERR-ga. Aasta kooli valimist toetab Euroopa Sotsiaalfond. Aasta kool on osa Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt välja kuulutatud aasta õpetaja konkursist.

Viimati uuendatud 10.11.2021