Abimaterjalid Ukraina teema käsitlemiseks haridusasutustes

Siia lehele oleme koondanud materjalid, mis toetavad õpetajaid, koolijuhte ja teisi haridusasutuste liikmeid Ukraina sõjaga seotud teemade avamisel. Lehele oleme kogunud nii tunnimaterjale, mis räägivad kriisist, meediasõjast kui ka vaimse tervise ja ärevusega seotud teemalisi materjale.

Materjalid aitavad teil klassiruumis ja koolis käsitleda keerulisi teemasid. Siinkohal on aga oluline meeles pidada, et kuigi sõjateemadel on oluline noorte ja lastega rääkida, siis on sama oluline oma mõtteid suunata ka mujale. Soovitame õpilastega saada maha üldine ärevus ja hirm ning ei soovita ühe päeva jooksul teemat liialt palju käsitleda. Oluline on koordineerimine erinevate ainetundi vahel ja arusaam, millises tunnis ja mis mahus teemat käsitletakse. 

On normaalne olla toimuvast mõjutatud, kuid siiski on oluline rõhutada, et jätkaksite igapäevaseid tegevusi. Säilitage kooli igapäevarutiin ja pöörake tähelepanu toredatele tegevustele, sest need pakuvad turvatunnet ja toovad äreval ajal pingelangust.

Lisainfo


 

Info, metoodiline nõu ja õppematerjalid

I kooliaste

II kooliaste

III ja IV kooliaste

IV kooliaste

  • E-TUND: Hellar Lill "Kas sõda on vanem kui rahu? Selles e-tunnis saab õpilane teada, milline on olnud sõja roll ajaloos ning kuidas on sõda meid praeguseni mõjutanud. Tööleht suunab õpilasi analüüsima konkreetselt Vene sõjapidamisviisi Ukrainas käesoleva kriisi ajal. E-tundi täiendavad materjalid.
  • E-TUND: Kadri Veermäe "Kuidas saada teada, mis kriisis päriselt toimub?"  Selles e-tunnis saab õpilane teada, kuidas hinnata allikate usaldusväärsust ning tööleht suunab õpilased analüüsima Vene-Ukraina infosõda ning valeuudiste levikut. E-tundi täiendavad materjalid.
  • E-TUND: Ilmar Raag "Kuidas trollid üle elada?"  Selles e-tunnis saab õpilane teada, kuidas mõjutavad erinevad allikad, sõnumid ja kanalid Eesti ühiskonda ja selle erinevaid gruppe? E-tunnist saab konkreetseid näpunäiteid, kuidas Ukraina sõja ajal tabada ära netitrollid, valeuudised ja informatsiooni väärkasutus. E-tundi täiendavad materjalid.

Juhend- ja lisamaterjalid 

Koolitused, seminarid, pakkumised, infomaterjalid, juhendid, juhised, järelevaatamised jt, mida pakub ja vahendab noorteosakond.

Materjalid 

  1. Noorteinfoportaal Teeviit: Oluline info: olukord Ukrainaga 
  2. Triumf Health: Laste vaimse tervise rakendus nüüd kuues keeles 
  3. Olukord Ukrainas: MTÜ Mondo poolt koondatud toetavad materjalid õpetajatele ja noorsootöötajatele siin
  4. Targalt Internetis materjalid küberturvalisusest ja infosõjast koolidele ja noortekeskuste leiad siit
  5. Eesti-ukraina piktogrammid lastele ja õpetajatele
  6. Inglise-ukraina piktogrammid lastele ja õpetajatele
  7. Ukraina keelne noorteportaali veebileht Teeviit

Harno noortevaldkonna infopäeva materjalid (23.03.2022)

  1. Harno infopäeva slaidiesitlus
  2. Noorteseire: juhtimislaud, andmeseminar jt
  3. Noorsootöötaja osakutse info
  4. Projektlaagrite tegevusload
  5. Erasmus+ ja Euroopa Solidaarsuskorpuse Agentuuri noorteprogrammid
  6. Uuenduslike noorsootöö mudelite kasutuselevõtt
  7. Riiklik huvihariduse ja huvitegevuse täiendav toetus omavalitsustele
  8. Noorsootöö kvaliteedihindamine
  9. Mitteaktiivsete noorte toetamine kohalikus omavalitsuses

Videod 

  1. Vaata järele: Teeviit ja Kersti Kaljulaidi vestlus Ukraina sõja teemal 

  1. Tulemas videod noortele- Ukraina sõda; Mis on sõda?, Kuidas kontrollida fakte? (Teeviit Tulevikku miniklipid) 

Muu 

  • 18.04 on noorte omaalgatuste toetamise projektikonkursi "Järgmine samm" II vooru esmase idee esitamise tähtaeg. Tegemist vooruga, kus on mh solidaarsust suurendav fookus- „Prioriteediks on solidaarsust ja hoolivust suurendavad omaalgatuslikud projektid, mis muuhulgas tugevdavad ka koostööd Eesti ja Ukraina noorte vahel“. Voor avatakse hiljemalt 20.03.2022.

Kus on kättesaadav info Ukraina-poolse distantsõppe kooli kohta?

Esimese sammuna tuleb laps registreerida Eesti hariduse infosüsteemis Eesti haridusasutusse ning koostada talle individuaalne tegevusplaan, mille alusel on ta kaasatud kooli igapäevaellu. Kui õpilasel on võimalus osaleda juhendatud distantsõppes Ukraina koolis, saab selle integreerida tema tegevusplaani, pakkudes õpilasele ruumi, arvuti ja interneti kasutamise võimalust. Seejuures peavad õpilasele olema tagatud tugiteenused, sh toitlustamine koolis. Kui juhendatud distantsõpet ei toimu, võib õpilase igapäevaste tegevuste toetamiseks pakkuda Ukraina poolt kättesaadavaks tehtud veebikeskkondi ja õppevara.

Välismaal viibijatele on ka olemas Rahvusvaheline Ukraina Kool. Kooli asutaja on Ukraina Haridus- ja Teadusministeerium. Õppevõimalused hõlmavad kogu koolikohustusliku õppekava (1.- 11. klassini). Õppima asumiseks on vaja kooli registreeruda. Vastavalt veebilehe infole, on 9. ja 11. klassi lõpetajatel võimalik antud keskkonna kaudu jõuda ka lõputunnistuse saamiseni. 

Ukraina Hariduse Arendamise Instituudi (UIED) kodulehekülg koondab õppimisvõimalusi väga paljudelt veebiplatvormidelt, sh veebitunde, õppematerjale ja muud toetavat teavet, mis on praegu abiks välismaal viibivate laste õppetöö korraldamiseks. 

Kättesaadav ukrainakeelne õppevara:

IMZO elektrooniline raamatukogu — Sellele lehel on tasuta ja lihtsasti kättesaadavad õpikute ja õppekomplektide terviklahenduste PDF-versioonid 1.–11. klassile. Lisaks ka: kakskeelsed sõnaraamatud (moldova, vene, poola, rumeenia, ungari suunal), erinevad käsiraamatud (1.–7. klass), metoodilised juhendid ja materjalid õpetajatele ning õpikuid ja käsiraamatuid kutse(tehnilise)õppe õpilastele. Leiab ka siit. 

Ukrainakeelne õppevara on loodud Ukraina riigi avalike vahendite toel ja neid võib kasutada vaid mittetulunduslikel eesmärkidel.

Ukraina alustas 14. märtsist haridusprojekti "Piirideta õppimine", kus 5.–11. klassi õpilastele loodi Ukraina haridusministeeriumi ja telekanalite (Kyivstar TV, MEGOGO, sweet.tv jt) koostöös võimalus õppida Kyivstar TV veebiplatvormi kaudu tasuta kaugõppes. Loengud toimuvad E–R alates kell 10 ja telekanalid keskenduvad iga päev erinevale õppeainele. Sisu saab jälgida otseülekandena või hiljem järele vaadata ja on kättesaadav ka kõigile välismaal viibijatele. 

EdTech Estonia veebilehel mainitud EdTechs pakuvad ukrainlastele oma teenuseid tasuta ja paljud neist töötavad selle nimel, et pakkuda oma teenuseid ukraina keeles. Ukrainakeelsete valikõppeainete integreerimiseks individuaalsetesse päevaplaanidesse on võimalik kasutada ka EDUMUSE loodud veebiplatvormi «Школа надії». Tegemist ei ole juriidiliselt eraldiseisva kooliga ega Ukraina formaalõppega, vaid ühe võimalusega pakkuda paindlikult ukrainakeelset õpet. Õppe korraldamise kulude katmine lepitakse kokku kooli pidaja ja Edumuse omavahelises koostöös.

Abiks on ka "Eesti keele õppematerjal ukrainlastele. Розмовляємо естонською. Räägime eesti keelt. Мініграматика з тематичним словником. Minigrammatika temaatilise sõnastikuga". Eesti keele õppimiseks mõeldud käsiraamat tutvustab eesti keele põhistruktuuri ja annab põgusa ülevaate eesti keele grammatikast ja sõnavarast.

Ukraina haridussüsteemi kohta on võimalik täpsemat infot leida siit.

Võõrkeelsed materjalid

Kust leida abi?

Kui õpilastel või töötajatel tekib sõjaga seonduvalt hirme ja muresid, on tasuta ja kiire võimalus spetsialistiga rääkida:

  • Hariduse nõustamisteenus – teave kutseõppeasutuste ja Vabaduse kooli õppimisvõimaluste kohta. Informatsiooni saamiseks on võimalik helistada nõustamistoa telefoninumbrile 735 0575 või kirjutada aadressil [email protected]. Kokkuleppel veebikonsultatsioon või konsultatsioon aadressil Tõnismägi 14,  Tallinn.
  • Sotsiaalkindlustusameti ukrainakeelne nõustamisliin – 116 006, igapäevaselt kl 16–20.

Viimati uuendatud 08.01.2024